Személyes célok meghatározása
Ha nincsenek céljaid, lehetetlen tervezni. Amikor egy vállalkozót kérdezek a terveiről és kicsit mélyebben belemegyünk a témába, hamar kiderül, hogy a tervek nincsenek leírva, homályosak és ha tovább megyünk, ott lyukadunk ki, hogy azért nincsenek leírva ezek a tervek és azért homályosak, mert fogalma sincs róla, hogyan tudna tervezni. Illetve létjogosultságát sem látja a tervezésnek egyáltalán. „Minek tervezni? A jövőt úgy sem lehet előre látni. Alkalmazkodunk az aktuális környezethez és megpróbáljuk a lehető legjobbat kihozni belőle”
Az a probléma ezzel, hogy ha nem tervez valaki, akkor például, hogy tud majd munkatársat felvenni? Egy jól fejlődő cégben, a frissen felvett munkatársnak nem csak az éppen aktuális feladatnak kell megfelelnie, hanem a cég fejlődésével együtt neki is fejlődőképesnek kell lennie. Így lesz mondjuk egy webshop asszisztensből később irodavezető, aztán pedig operatív igazgató.
Tehát amikor felvételre kerül az első asszisztens, akkor neki rendelkeznie kell azokkal a képességekkel, amik alkalmassá teszik, az emberek vezetésére és fontos döntéshozatalokra. Ha egy olyan munkatárs kerül felvételre, aki kiváló operatív igazgató, de nem ismeri a cégben lévő folyamatokat, akkor az ő betanulása hosszadalmas, mert a céges folyamatokat nem ismeri, illetve óriási feszültséget szül a vállalkozáson belül, hiszen senki sem örül, ha felvesznek a feje fölé egy vadidegent és neki kell segítenie a felettese betanításába.
Mi a megoldás?
- megfelelő mennyiségű pénz megtermelése személyes céljaink eléréséhez
- megfelelő mennyiségű szabadidő bitosítása személyes céljaink megvalósítására
Erre van egy jó mondás:
A cél és az álom között az a különbség, hogy a célnak van határideje és mérőszáma, ami alapján egyértelműen el tudjuk dönteni, hogy elértük célunkat vagy sem.
Példa:
Álom: Minél hamarabb olyan vállalkozást felépíteni, ami a lehető legtöbb szabadidőt adja úgy, hogy egy biztos megélhetést biztosít a családom számára.
Kicsit vesézzük ki a fent említett példát a személyes céllal.
Ebből könnyedén le lehet vezetni a cégre vonatkozó stratégiai célokat.
Nézzünk néhány stratégiai célt:
- Pontosan hogyan néz ki a cég szervezeti felépítése 2026-ban?
- Erre a szintre a cég milyen lépésekben fog felfejlődni a mai állapotról?
- Mikor milyen pozícióra és milyen képességekkel rendelkező munkatársat veszünk fel?
- A felvett munkatársakat milyen képzésre küldjük annak érdekében, hogy később képesek legyenek a rájuk váró magasabb beosztásnak megfelelni?
- Hogyan ellenőrzi a cégtulajdonos a tervszámok megvalósulását?
- A cég használ valamilyen vállalatirányítási rendszert? Milyet? Azt milyen lépésekben vezeti be?
Ha ezt megtesszük, a vállalatirányítási rendszer bevezetése zökkenőmentes és a cég újabb fejlődésnek fog indulni. ha nem így tesszük, a cég megtorpan, feszültségek alakulnak ki és képtelen lesz a fejlődésre. Mindennek az alapja: a cégtulajdonos céljainak a lefektetése.
- Mennyi vendék fog megfordulni az étteremben 2026-ban?
- Ezt a jelenlegi üzlethelyiség bírni fogja kapacitással?
- Ha nem, hogyan fogjuk az éttermet bővíteni?
- Mikor és milyen lépésekkel?
- Erre milyen anyagi erőforrások kellenek?
- Ha a jelenlegi hely nem bővíthető, akkor hova fog költözni az étterem?
- Mikor?
- Annak milyen egyszeri költségei annak és milyen rendszeres költségnövekedéssel fog járni?